Pébéčka 2023/2024 – vítězné projekty

 

V letošním školním roce jsme se jako škola opět zapojily do „pébéček“ -participativního rozpočtování, které je realizováno pod záštitou MČ Prahy 3. Obě naše budovy využily dané finance k tomu, aby zrealizovaly žákovský projekt. Během prvních měsíců letošního školního roku žáci 4. – 9. tříd mohli přemýšlet nad nápady, které by za cenu 30 000Kč (ZŠ Chelčického)/15 000Kč (ZŠ Žerotínova) bylo možné uskutečnit. K vedení školy se následně dostalo mnoho zajímavých projektů, které bylo nutné roztřídit vzhledem k možnosti realizace jak po stránce finanční, tak i bezpečnostní. Celý harmonogram pébéček lze detailně nalézt zde: participace (webnode.cz)

Poté již bylo na samotných třídách, aby své projekty graficky dotvořily. Na chodbách obou budov se postupně objevily plakáty všech možných velikostí, barev a sloganů. Některé třídy vyzkoušely i prostorové objekty. Po instalaci posledního plakátu se všichni žáci „vrhli“ na hlasování. Do finálního výběru se na ZŠ Chelčického dostalo 12 projektů a 6 na ZŠ Žerotínova. Na základě sečtení všech hlasů vám představujeme absolutní vítěze tohoto klání.

Na ZŠ Chelčického zvítězil projekt třídy 8.C – melodické zvonění a na ZŠ Žerotínova se vítězem stal společný projekt 5.C a 4.D – odpočinková zóna se sedacími vaky a knihovnou. Na obou našich budovách se v měsíci listopadu a prosince pilně pracovalo, aby bylo možné dané projekty realizovat. Ze slov Ilony Blatchford (učitelky a koordinátorky projektu „pébéčka“ pro ZŠ Žerotínova) vyplývá, že knihovna už teď praská ve švech, máme spoustu nových čtenářů. Překvapivě nám tu o přestávce sedí v klidu a čtou si i děti, které jsme nikdy v klidu neviděly. Součástí jejich návrhu bylo také začít nosit do knihovny darované knihy a vypadá to, že se nám tak knihovna pěkně rozroste. Všechny knihy jsou očíslované, vedeme si evidenci a děti si mohou knihy i zapůjčit domů. Děti zapisují datum a číslo knihy, kterou si půjčily.“

Na ZŠ Chelčického se zatím řešila technická i finanční stránka projektu a vhodná firma, která by daný projekt zvládla realizovat. Poslední dny roku 2023 se na hlavní budově nelenilo. Aby mohli žáci první školní den roku 2024 zažít s novým melodickým zvoněním, bylo nutné zapojit a instalovat dané technické vybavení. Na chodbách mizely staré zvonky, aby mohla být připojena nová technika. Vše se stihlo a 3. ledna roku 2024 budova ZŠ Chelčického oficiálně zahájila novou éru školního melodického zvonění. Přes několik počátečních komplikací, které se podařilo vyřešit, melodie zpříjemňuje prostředí školy žákům i pedagogům.

Děkujeme všem třídám za zapojení do projektu, za myšlenky a nápady na zlepšení prostředí školy a uvidíme, jak se osvědčí vítězné projekty….

Lenka Piechová a Ilona Blatchford (koordinátorky participativního projektu)


publikováno: 22. 1. 2024 21.57

zařazeno v: ,