Škola v přírodě u zámku Červená Lhota

Výprava neunavitelných šesťáků, pohodových deváťáků a pěti odvážných učitelů vyrazila v pondělí 17. června za dobrodružstvím do východní části jižních Čech na sever Jindřichohradecka. Do místa, kde se nachází renesanční zámek Červená Lhota s rybníkem a parkem. Místem naší školy v přírodě se na týden stal Penzion Zlatovláska, pojmenovaný podle pohádky, která se v roce 1973 na zámku natáčela.

Hned první den jsem vyrazili na krátkou procházku kolem rybníka a navštívili zámek Červená Lhota v rámci edukativních a výtvarně laděných programů, které zámek nabízí. Šesťáci se v programu Mluvící věci seznámili se stručnou historií zámku. Zjistili, že mnoho předmětů dnes a kdysi bylo podobných, pátrali po detailech věcí, které se v zámku nachází. Vyzkoušeli si roli průvodce či měli možnost si kresebně zachytit detail reálné věci ze zámku. Deváťáci zamířili na zámek v podvečerních hodinách, aby nasáli neopakovatelnou atmosféru zámeckého interiéru a mohli si projít programem Malování vzhůru nohama. Úkolem žáků bylo mimo jiné slovně napomoci k tvorbě daného obrazu. Co vidíš? Jak bys obraz popsal? Co se na něm nachází? Jednalo se o verzi tvorby dle popisu.

Úterní slunečné dopoledne jsme zasvětili vodě. Nejprve jsme týmy prověřili v rychlosti, zručnosti a spolupráci a poté odměnili vodní bitvou, kdy nezůstala nit suchá. A ani u nás dospělých. Odpoledne se polovina naší výpravy vydala do Kominického muzea v Záříčí a druhá polovina mířila do sklářské dílny pana Košlera v obci Vícemil. Obě cesty vedly krásnou přírodou lemovanou mnoha rybníky. Jedna z cest byla o něco náročnější (plná mravenců), prověřila fyzickou zdatnost celé výpravy a seznámila nás s historií kominictví, ta druhá zase zručnost a cit pro jemnou motoriku při tvorbě skleněného přívěsku. Večer byl věnován stolním, pohybovým a míčovým hrám. Ve středu se situace obměnila a výpravy vystřídaly své cíle. Ale ještě před výměnou cest, jsme si užili středeční dopoledne pod taktovkou deváťáků, kteří si pro šesťáky připravili stezku po zámeckém parku. Jednotlivá stanoviště prověřila nejen matematické schopnosti a fyzickou zdatnost, ale také ověřila znalosti přírodovědné či kulturní. Všem deváťákům patří velké díky za organizaci a všem šesťákům za spolupráci při plnění úkolů. Po náročnějších cestách jsme se ve čtvrtek dopoledne vydali do zámeckého parku k míčovým hrám a kreativnímu tvoření. Součástí byla také návštěva zámeckého obchůdku se suvenýry. Odpoledne se celá naše výprava vydala na prohlídku provaznického a leteckého muzea do Deštné a na společné opékání buřtů na místním hřišti. Večer se nesl v duchu hudby, povídání a posledního ohlédnutí za strávenými dny. A abychom mohli společně prožít ještě chvíli, vydali jsme se v pátek, cestou ze školy v přírodě, na zámek Konopiště, kde nás čekaly souběžné dva prohlídkové okruhy. První okruh představoval reprezentační a hostinské pokoje v 1. patře jižního křídla a druhý okruh nabízel prohlídku nejstarších prostor zámku, včetně vzácné sbírky zbraní a Zbrojnice arcivévody.

Pak už nás čekala jen cesta zpět do Prahy. Unavení, upocení, ale s mnoha zážitky jsme se rozloučili před školou. Všem žákům tak patří velké poděkování za všechny ty kilometry, u kterých jste nám dospělým nedali košem, za zážitky a společně prožité chvíle během školy v přírodě. Děkuji také Sylvě Sejkorové, Dominiku Šulcovi, Anežce Blažejové a Martině Jarešové.

Lenka Piechová​


publikováno: 26. 6. 2024 16.10

zařazeno v: ,