Výukový program Legorobotika na 1. stupni

V průběhu měsíce května navštívily třídy 5.D a 4.A výukový program Legorobotika na Klinice techniků, která se zaměřuje na polytechnickou výuku. Jedná se o pobočku DDM Ulita, jež nabízí dětem klasické kroužky, workshopy a jednorázové akce. Námi absolvovaný výukový program byl zaměřen na základy programování pomocí vizuálního programovacího jazyka Scratch s možností vyzkoušet si sestavit robota ze stavebnice Lego Spike či Lego Mindstorms. Třída 5.D se programu zúčastnila v pondělí 6. května a bylo neuvěřitelné, jak se všichni přítomní „vrhli“ do práce. Rázem se žáci stali staviteli svých robotů – co tým, to jiný prototyp robota. V jednotlivých pracovních týmech se objevovaly velmi originální nápady, jedno však měly společné. Cílem se stalo dané roboty „oživit“ – naprogramovat k nějaké akci. Nebylo to vždy tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo. Během celého programu bylo nesmírně důležité využít nejen svou fantazii a představivost, ale také zručnost, komunikaci a spolupráci. Žáci si mimo jiné vyzkoušeli blokovou formu programování, při které procvičili angličtinu a základní práci s digitálním zařízením – notebookem. Odměnou na konci programu byla spokojenost všech zúčastněných a radost z dobře odvedené práce.

Třída 4.A vyrazila na výukový program o týden později – tedy 13. května a jak mohu potvrdit, všichni byli skvělí. S blokovým programem se většina z nich ještě nesetkala, takže první úvod do světa programování zvládli na jedničku. Velmi rychle se dokázali zorientovat mezi krabicemi lega a z jednotlivých kostek, kostiček a komponentů rostl jeden robot za druhým. Samotná stavba legorobotů byla dokonalou ukázkou kreativity. Žádná kopie předem připraveného robota. Každý tým si našel své originální řešení. Každý tým přetvářel, upravoval, chyboval, obměňoval…. hledal to své NEJ provedení. Oběma třídám děkuji za účast a těším se na další možnosti, jak využít digitální technologie a naučit se něco nového. Díky patří také Natálce Fifkové – paní učitelce třídní 4.A a paní asistentce Jarušce Vávrové, které nás doprovázely.

Lenka Piechová


publikováno: 22. 5. 2024 13.55

zařazeno v: ,